شرکت مهندسین مشاور ایمن آروند جاوید فرجاد

شرکت مهندسین مشاور ایمن آروند جاوید فرجاد

مشاوره مهندسی ایمنی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

خدمات فنی و مهندسی

موضوع فعالیت شرکت مهندسین مشاور ایمن آروند جاوید فرجاد در سه بخش ارائه خدمات فنی و مهندسی در زمینه های ایمنی فرآیند، طراحی فرآیند و رفع مشکلات عملیاتی و برپایی دوره ­های آموزشی حضوری و غیر حضوری در زمینه­ های فوق می باشد که در زیر به هرکدام از آنها به اختصار پرداخته خواهد شد:

 

 • ایمنی فرآیند:

 

با گسترش و پیشرفت صنایع شیمیایی پس از جنگ جهانی دوم، حوادث مرگبار ناشی از انفجار، آتش سوزی و رهایش مواد سمی نیز بطور چشم­گیری افزایش یافت. بنابراین جهت کنترل و جلوگیری از آسیب رسیدن به کارمندان یک کارخانه، جامعه عمومی، اموال و دارایی و محیط زیست، سازمان ایمنی و بهداشت حرفه ای آمریکا در سال ۱۹۹۰ میلادی، سیستم مدیریت ایمنی فرآیند را مطرح نمود. سیستم مدیریت ایمنی فرایند ارائه شده توسط سازمان ایمنی و بهداشت حرفه ای آمریکا از ۱۴ المان تشکیل شده است که در زیر به آنها اشاره می گردد:

 1. اطلاعات ایمنی فرآیند
 2. آنالیز مخاطرات فرآیندی
 3. دستورالعمل­های عملیاتی
 4. آموزش
 5. مدیریت پیمان­کاران
 6. بازنگری ایمنی پیش راه اندازی
 7. یکپارچگی مکانیکی
 8. فعالیت های کار ایمن ( مجوز کار گرم )
 9. مدیریت تغییر
 10. بررسی حوادث فرآیندی
 11. طرح واکنش در شرایط اضطراری
 12. ممیزی انطباق
 13. مشارکت کارکنان
 14. اسرار تجارت

ازاینرو با توجه به تعدد صنایع فرآیندی در سطح کشور ازجمله صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و حضور بالقوه مخاطرات فرآیندی در این صنایع، شناسایی مخاطرات و ارزیابی ریسک های ناشی از آنها و به دنبال آن استقرار بندهای سیستم مدیریت ایمنی فرآیند، در کنترل و کاهش آسیب­های مالی، جانی و محیط زیستی میتواند بسیار موثر باشد. از جمله فعالیت های قابل اجرا در این زمینه به شرح ذیل می باشند:

 

 • شناسایی مخاطرات فرآیندی و ارزیابی ریسک در صنایع فرآیندی

این بخش به دو قسمت ارزیابی کیفی و کمی تقسیم می­گردد.

از جمله روش های کیفی و نیمه کمی برای شناسایی مخاطرات، روش­های زیر می­باشند:

 

 1. HAZOP Study
 2. HAZID
 3. Check list
 4. FMEA
 5. FTA
 6. ETA

 

روش­های کمی نیز شامل موارد زیر می­ شوند:

 

 1. Quantitative Risk analysis (QRA)
 2. Safety Integrity Level study (SIL study)
 3. Layer of Protection Analysis (LOPA)

 

 • استقرار بندهای مختلف مدیریت ایمنی فرایند و کنترل حوادث صنعتی

 

شرکت مهندسین مشاور ایمن آروند جاوید فرجاد در نظر دارد با تکیه بر دانش و تخصص تیمی متشکل از افراد مجرب در صنایع شیمیایی و فارغ­ التحصیلان ممتاز دانشگاهی و بهره مندی از مشاوره­ های هدفمند در راستای افزایش سطح ایمنی و کاهش حوادث در صنایع فرآیندی قدم بردارد و در گسترش فرهنگ ایمنی و کاهش رخداد حوادث در صنایع شیمیای کشور نیز مشارکت نماید.

 

 • طراحی فرآیند و رفع مشکلات عملیاتی در صنایع فرآیندی

 

تولید پایدار به همراه کیفیت بالای محصولات همواره مورد توجه مالکان و مدیران ارشد کارخانه های شیمیایی بوده است تا همواره سود حاصل از فروش و تقاضا برای بهره مندی از محصولات آنها برقرار باشد. اما گاهی اوقات به دلیل بروز مشکلات پیش بینی نشده در صنایع فرآیندی که می تواند ناشی از عدم انطباق با فرضیات طراحی یا بعضاً اعمال فرضیات نامناسب در زمان طراحی باشند، تولید مداوم کارخانه ها با مشکلاتی مواجه گردد که به شدت سود حاصل از فروش را کاهش می­دهد و در برخی موارد نیز منجر به قطع تولید به صورت کامل می گردد. از جمله این مشکلات می توان به تشکیل هیدرات­های گازی در Sea Line یا در واحدهایی نظیر Ethan Recovery، تشکیل کک در راکتورهای شیمیایی، تشکیل رسوب در مبدلهای حرارتی و دیگر موارد اشاره کرد. لذا شرکت مهندسین مشاور ایمن آروند جاوید فرجاد در نظر دارد با به کارگیری تیم تخصصی متکی بر فارغ التحصلان دانشگاهی در سطح کشور و با بهره مندی از تجربه افراد صنعتی ضمن انتقال دانش فنی به کارخانه های شیمیایی، در حفظ تولید پایدار در صنایع فرآیندی مشارکت نماید.

 

 • آموزش در زمینه ­های ایمنی فرآیند، طراحی تجهیزات فرآیندی و فراورش و پالایش گاز

 

عدم دسترسی به منابع جامع و کاربردی برای کارکنان صنایع فرآیندی و یا عدم انگیزه کافی برای مطالعه منابع مورد نیاز به دلایلی مانند مشغله­ های کاری روزانه، عدم وقت و زمان­بندی مناسب یا عدم فهم دقیق در ارتباط بین مفاهیم دانشگاهی و صنعتی باعث بوجود آوردن فاصله­ زیادی بین کارکنان صنایع شیمیایی و علوم دانشگاهی شده است. از اینرو شرکت مهندسین مشاور ایمن آروند جاوید فرجاد قصد دارد با برپایی دوره ­های آموزشی حضوری و غیر حضورری شرایط جهت بهره مندی کارکنان از مباحث علمی متناسب با نوع نیاز آنها را فراهم نماید. با توجه به محدود بودن وقت برای این افراد، کلاس های آموزشی مجازی با ارائه مطالب آموزشی کاربردی می تواند انگیزه کافی برای شرکت در این دوره­ ها را فراهم نماید.

 

همکاران ما