شرکت مهندسین مشاور ایمن آروند جاوید فرجاد

شرکت مهندسین مشاور ایمن آروند جاوید فرجاد

مشاوره مهندسی ایمنی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

معرفی شرکت

شرکت مهندسین مشاور ایمن آروند جاوید فرجاد با هدف ارائه خدمات فنی و مهندسی در صنایع فرآیندی و شیمیایی توسط جمعی از فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاهی و افراد مجرب صنعتی در مرداد ماه ۱۳۹۹ تأسیس گردیده است. این شرکت در سه بخش مشاوره فنی و ارائه خدمات تخصصی در زمینه های مهندسی ایمنی، طراحی فرآیند و رفع مشکلات عملیاتی و برگزاری دوره ­های آموزشی حضوری و غیر حضوری در زمینه­ های فوق فعالیت خواهد داشت که در زیر به هرکدام از آنها به اختصار پرداخته خواهد شد:

 

 • ایمنی فرآیند:

 

با گسترش و پیشرفت صنایع شیمیایی پس از جنگ جهانی دوم، حوادث مرگبار ناشی از انفجار، آتش سوزی و رهایش مواد سمی نیز بطور چشم­گیری افزایش یافت. بنابراین جهت کنترل و جلوگیری از آسیب رسیدن به کارمندان یک کارخانه، جامعه عمومی، اموال و دارایی و محیط زیست، سازمان ایمنی و بهداشت حرفه ای آمریکا (OSHA) در سال ۱۹۹۰ میلادی، سیستم مدیریت ایمنی فرآیند را ارائه نمود. سیستم مدیریت ایمنی فرایند ارائه شده توسط سازمان ایمنی و بهداشت حرفه ای آمریکا از ۱۴ اِلمان تشکیل شده است که در زیر به آنها اشاره می گردد:

 

 1. اطلاعات ایمنی فرآیند
 2. آنالیز مخاطرات فرآیندی
 3. دستورالعمل­های بهره برداری
 4. آموزش
 5. آموزش پیمان­کاران
 6. بازنگری ایمنی پیش راه اندازی
 7. یکپارچگی مکانیکی
 8. فعالیت های کار ایمن ( مجوز کار گرم )
 9. مدیریت تغییر
 10. بررسی حوادث فرآیندی
 11. طرح واکنش در شرایط اضطراری
 12. ممیزی انطباق
 13. مشارکت کارکنان
 14. اسرار تجارت

 

ازاینرو با توجه به تعدد صنایع فرآیندی در سطح کشور ازجمله صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و حضور بالقوه مخاطرات فرآیندی در این صنایع، شناسایی مخاطرات و ارزیابی ریسک های ناشی از آنها و به دنبال آن استقرار بندهای سیستم مدیریت ایمنی فرآیند، در کنترل و کاهش آسیب­های مالی، جانی و محیط زیستی میتواند بسیار موثر باشد. از جمله فعالیت های قابل اجرا توسط شرکت مهندسین مشاور ایمن آروند جاوید فرجاد به شرح ذیل می باشند:

 

 • شناسایی مخاطرات فرآیندی و ارزیابی ریسک در صنایع فرآیندی

 

این بخش به دو قسمت ارزیابی کیفی و کمی تقسیم می­گردد.

از جمله روش های کیفی و نیمه کمی برای شناسایی مخاطرات، روش­های زیر می­ باشند:

 1. HAZOP Study
 2. HAZID
 3. Check list
 4. FMEA
 5. FTA
 6. ETA

 

روش­های کمی نیز شامل موارد زیر می­ شوند:

 

 1. Quantitative Risk Analysis (QRA)
 2. Safety Integrity Level study (SIL study)
 3. Layer of Protection Analysis (LOPA)

 

 • استقرار سیستم مدریت ایمنی فرآیند (PSM) در صنایع فرآیندی

 

همان گونه که قبلاً نیز ذکر گردید، سیستم مدیریت ایمنی فرآیند ارائه شده توسط سازمان ایمنی و بهداشت حرفه ای آمریکا (OSHA) از ۱۴ اِلمان تشکیل شده است در حالیکه سیستم مدیریت ایمنی فرآیند ارائه شده توسط مرکز ایمنی فرآیند شیمیایی آمریکا (CCPS) که به نوعی بهبود یافته سیستم قبلی است، ۲۰ اِلمان را در بر می گیرد. با استقرار بندهای مختلف سیستم مدیریت ایمنی فرآیند در هر دو مدل در صنایع فرآیندی و برقراری ارتباط بین تمامی بندها، شاهد افزایش چشم گیر سطح ایمنی و کاهش قابل ملاحظه خسارات و تلفات ناشی از انفجار،آتش سوزی و رهایش مواد سمی در صنایع فرآیندی و شیمیایی خواهیم بود. از اینرو شرکت مهندسین مشاور ایمن آروند جاوید فرجاد با بهره گیری از افراد با تجربه چندین ساله در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و فارغ التحصیلان دانشگاهی قادر به استقرار صحیح و کامل سیستم مدیریت ایمنی فرآیند در صنایع فرآیندی خواهد بود.

 

 • طراحی فرآیند و رفع مشکلات عملیاتی

 

تولید پایدار به همراه کیفیت بالای محصولات همواره مورد توجه مالکان و مدیران ارشد کارخانه های شیمیایی بوده است تا همواره سود حاصل از فروش و تقاضا برای بهره مندی از محصولات آنها برقرار باشد. اما گاهی اوقات به دلیل بروز مشکلات پیش بینی نشده در صنایع فرآیندی که می تواند ناشی از عدم انطباق با فرضیات طراحی یا بعضاً اعمال فرضیات نامناسب در زمان طراحی باشند، تولید مداوم کارخانه ها با مشکلاتی مواجه گردد که به شدت سود حاصل از فروش را کاهش می­دهد و در برخی موارد نیز منجر به قطع تولید به صورت کامل می گردد. از جمله این مشکلات می توان به تشکیل هیدرات­های گازی در Sea Line یا در واحدهایی نظیر Ethan Recovery، تشکیل کک در راکتورهای شیمیایی، تشکیل رسوب در مبدلهای حرارتی و دیگر موارد اشاره کرد. لذا شرکت مهندسین مشاور ایمن آروند جاوید فرجاد در نظر دارد با به کارگیری تیم تخصصی متکی بر فارغ التحصلان دانشگاهی و با بهره مندی از تجربه افراد صنعتی ضمن انتقال دانش فنی به کارخانه های شیمیایی و صنایع فرآیندی با شبیه سازی فرآیندها ، در حفظ تولید پایدار در صنایع مشارکت نماید.

 

 • آموزش در زمینه­ های مهندسی ایمنی، طراحی تجهیزات فرآیندی و فراورش و پالایش گاز

 

عدم دسترسی به منابع جامع و کاربردی برای کارکنان صنایع فرآیندی و یا عدم انگیزه کافی برای مطالعه منابع مورد نیاز به دلایلی مانند مشغله­ های کاری روزانه، عدم وقت و زمان­بندی مناسب یا عدم فهم دقیق در ارتباط بین مفاهیم دانشگاهی و صنعتی باعث بوجود آمدن فاصله­ زیادی بین کارکنان صنایع شیمیایی و علوم دانشگاهی شده است. از اینرو شرکت ایمن آروند جاوید فرجاد قصد دارد با برپایی دوره ­های آموزشی حضوری و غیر حضوری، شرایط جهت بهره مندی کارکنان از مباحث علمی متناسب با نوع نیاز آنها را فراهم نماید. با توجه به محدود بودن وقت برای این افراد، کلاس های آموزشی مجازی با ارائه مطالب آموزشی کاربردی می تواند انگیزه کافی برای شرکت در این دوره­ ها را فراهم نماید.

 

همکاران ما